Latvijas augļu audzētava

Augļu koki


Stādaudzētavā ir nopērkami Latvijā audzēti augļu koku stādi konteineros. Konteinerstādus var stādīt visu gadu līdz salam.
Augļu koku stādi tiek piedāvāti sadarbībā ar Pūres DIS, kas jau vairākus gadu desmitus ir vadošais augļu koku stādu ražošanas uzņēmums Latvijā. Vēlamies uzsvērt faktu, ka visi augļu koku stādi ir audzēti Latvijā, kas ir īpaši svarīgi, lai tie veiksmīgi ieaugtos mūsu stādu pircēju dārzos un dotu labas ražas.

Ābeles

Ābeļu stādi - ĀbelesMūsu stādaudzētavā ābeļu stādi ir pieejami gan kailsakņi (no tīruma), gan konteineros (podos). Kailsakņu ābeļu stādi ir stādāmi tikai pavasarī (apmēram aprīlī, kamēr nav sākušas plaukt lapas) vai vēlu rudenī (oktobrī). No konteineriem ābeļu stādi var tikt izstādīti visu gadu - no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim.

Ābeles ir mērenajā klimata zonā visvairāk audzētie augļu koki. Šķirņu daudzveidība ābeļu stādiem ir tiešām milzīga, pašlaik pasaulē pazīstamas vismaz 10 000 šķirnes. Ābeļu stādi savu popularitāti iemantojuši pateicoties tādai īpašībai kā augļu lieliskā uzglabāšanās. Pat parastos pagrabos ziemas šķirņu augļi saglabājas 6-7 mēnešus. Lieki piebilst, ka āboliem ir ļoti vērtīgs ķīmiskais sastāvs.
Ābeles ir ļoti ražīgas, vidēja vecuma ābele, labi kopjot, ražas gadā dos 20-80kg augļu. Ģimenei, kurā ir 4-5 cilvēki, pietiek ar 1 vai 2 vasaras ābeļu, 1 vai 2 rudens ābeļu un 1 vai 2 ziemas ābeļu stādiem.

Mūsu stādaudzētavā iespējams iegādāties gan dažādu šķirņu mājas ābeles, gan dekoratīvās ābeles, gan krebu jeb paradīzes ābeles. Krebu ābeļu augļus var ēst svaigus, bet sevišķi labi tie ir sulām un vīnam!

Plūmes

Plūmju stādi - PlūmesMūsu stādaudzētavā plūmju stādi ir pieejami gan kailsakņi (no tīruma), gan konteineros (podos). Kailsakņu plūmju stādi stādāmi tikai pavasarī (apmēram aprīlī, kamēr nav sākušas plaukt lapas), bet no konteineriem plūmju stādi var tikt izstādīti visu gadu - no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim.

Plūmes tiek audzētas gan kā pārtikas avots, gan dekoratīviem nolūkiem. Milzīga ir plūmju dažādība augļu formas, krāsas, ienākšanās laika, koka un lapu formas u.c. pazīmju ziņā.
Agrās plūmes ienākas jūlija beigās, bet vēlās ēdamas līdz pat septembra beigām. Tādējādi tās kopā ar pārējiem kauleņaugiem (pa lielākai daļai - ķiršiem) veido svaigo augļu pamatsortimentu līdz tam laikam, kad ienākas rudens āboli un bumbieri. Tās ir veselīgas un garšīgas gan svaigas, gan saldētas, gan kompotos un ievārījumos. Pareizi izvēloties vietu, piemērotas šķirnes un kopšanu, plūmes var dot ļoti labas ražas. Latvijā par labu ražu tiek uzskatīti 15-20 kg no koka.

Bumbieres

Bumbieru stādi - bumbieresMūsu stādaudzētavā bumbieru stādi ir pieejami gan kailsakņi (no tīruma), gan konteineros (podos). Bumbieru kailsakņu stādi ir stādāmi tikai pavasarī (apmēram aprīlī, kamēr nav sākušas plaukt lapas) vai vēlu rudenī (oktobrī). No konteineriem bumbieru stādi var tikt izstādīti visu gadu - no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim.

Plašs bumbieru šķirņu sortiments Latvijas dārzos ieplūda 19.gs. vidū no Rietumeiropas. Bumbieres ir lieliski piemērotas augšanai dažādās augsnēs, jo to sakņu sistēma izvietota dziļākos augsnes slāņos un tai raksturīgs lielāks plastiskums.
Augļus visvairāk izmanto svaigā veidā, tomēr arī augļu pārstrādes produktiem (sulām, kompotiem u.c.) ir laba kvalitāte.
Bumbieres, tāpat kā ābeles, ir svešapputes augi. Lai būtu pietiekami liela raža, katrai šķirnei nepieciešama piemērota apputeksnētāja šķirne, kas zied tajā pašā laikā. Bumbieres ziedus apputeksnē galvenokārt kukaiņi, mazliet to veicina arī vējš.


Sīkaugļu ābeles

Sīkaugļu ābeļu stādi - ĀbelesMūsu stādaudzētavā sīkaugļu ābeļu stādi ir pieejami gan kailsakņi (no tīruma), gan konteineros (podos). Kailsakņu sīkaugļu ābeļu stādi ir stādāmi tikai pavasarī (apmēram aprīlī, kamēr nav sākušas plaukt lapas) vai vēlu rudenī (oktobrī). No konteineriem ābeļu stādi var tikt izstādīti visu gadu - no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim.

Īpašu ābeļu grupu veido krebu jeb paradīzes, jeb sīkaugļu ābeles - šķirnes ar sīkiem augļiem, piemērotas skarbajām Sibīrijas un Kanādas ziemām. To izcelsmē piedalījusies Sibīrijas ogābele ar augļiem dzērveņogu lielumā. Sīkaugļu ābeles augļi ir 10-40 g smagi, tos var ēst svaigus, bet sevišķi labi tie ir sulām un vīnam, jo satur vairāk šķīstošās sausnas, pektīnvielu, miecvielu, nekā lielie āboli. 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru